Łysienie plackowate u dzieci – objawy, leczenie, przyczyny

Łysienie plackowate to choroba skóry, która szczególnie często dotyka osób młodych. Według statystyk, ponad 60% osób borykających się z tą przypadłością ma mniej niż 30 lat.

Przypadkiem wymagającym szczególnej interwencji jest pojawienie się łysienia plackowatego u dzieci. Zaakceptowanie nowego wyglądu stanowi nie lada wyzwanie dla dzieci w wieku szkolnym. Jakie są przyczyny i objawy łysienia plackowatego? Jak leczyć tę nieestetyczną chorobę?

Łysienie plackowate – opis choroby

Łysienie plackowate to choroba skóry o charakterze przewlekłym, w której wyniku zniszczeniu ulegają mieszki włosowe, co skutkuje nieregularnym wypadaniem włosów. Powstające miejsca (plamy) bez włosów przypominają kształtem placki.

Łysienie plackowate może występować na każdej innej części ciała na której występują włosy, tj: broda, brwi.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Mimo licznych badań, medycyna wciąż bardzo mało wie na temat łysienia plackowatego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że choroba ma charakter autoimunnologiczny. Oznacza to, że organizm człowieka traktuje mieszki włosowe jako obce, co finalnie doprowadza do uszkodzenia i wypadnięcia włosa.

Ponadto, zauważono, że łysienie plackowate pojawia się bardzo często przy chorobach autoagresywnych takich jak:

 • zespół Downa
 • atopowe zapalenie skóry
 • cukrzyca typ 1
 • toczeń rumieniowaty
 • zapalenie jelita grubego
 • bielactwo

Wypadanie włosów o charakterze plackowatym uznawane jest za chorobę dziedziczną.

Jak objawia się łysienie plackowate?

W pierwszym stadnie choroby najczęściej atakowana jest skóra głowy. Powstaje placek o średnicy 2-3 centymetrów. Choroba stale postępuje, w okolicach pierwszego zapalenia pojawiają się kolejne rozlane plamy, osiągają średnicę około 10-15 centymetrów.

Plackowate wypadanie włosów trwa około 3-6 miesięcy (w wyjątkowych przypadkach dłużej), po czym włosy same odrastają. Początkowo barwa włosa jest nienaturalna (bardzo jasny blond), jednakże po okresie około 1-2 miesięcy wszystko wraca do normy.

Łysienie można podzielić na całkowite (wszystkie włosy na głowie), uogólnione (włosy na całym ciele) oraz złośliwe (brak tendencji do wzrostu włosów) i pasmowate (rozlane plamy układają się w charakterystyczny sposób).

Jak leczyć łysienie plackowate?

Medycyna oferuje kilka rozwiązań jeśli chodzi o leczenie łysienia plackowatego. Jednakże, żadna z nich nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Pokrótce przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych form leczenia przez lekarzy:

 • kuracja minoksydylem (płyn z 5% stężeniem minoksydylu wciera się miejscowo w skórę zmienioną chorobowo)
 • kuracja immunosupresyjna (doustne dostarczanie cyklosporyny i kortykosteroidów)
 • naświetlanie promieniami UVA
 • krioterapia
 • kuracja naturalnymi preparatami (np. Profolan)

Podsumowanie

Łysienie plackowate to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym. Najczęściej diagnozowana jest u młodych pacjentów (w przeciwieństwie do łysienia androgenowego). Aż 60% przypadków plackowatego wypadania włosów stwierdza się u osób poniżej 30 roku życia.

Mimo braku kompletnej wiedzy na temat tej choroby, podjęcie skutecznego leczenia jest możliwe. Niestety, żadna z metod oferowanych przez medycynę nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *