Cellulit i rozstępy, czyli jak pozbyć się pozostałości po nadwadze? Co robić?

Ciąża to stan podczas którego dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Częstokroć pojawia się wiele rozmaitych defektów o charakterze estetycznym, między innymi – cellulit oraz rozstępy. Dowiedz się jak radzić sobie z tymi defektami.

Co to jest cellulit?

Zdeformowana tkanka tłuszczowa znajdująca się bezpośrednio przy skórze to nic innego jak cellulit. Przypadłość ta, zwykle dotyka kobiet, gdyż jest uwarunkowana przez zmiany hormonalne, a konkretniej zaburzenia w produkcji estrogenów – żeńskich hormonów płciowych.

Cellulit – przyczyny
Cellulit uwarunkowany jest nie tylko przez następujące zmiany hormonalne w organizmie. Może być również efektem nieprawidłowego odżywiania – diety obfitej w tłuszcze, cukry proste i szkodliwe substancje.

Bardzo często, cellulit pojawia się także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej skutkuje problemami z układem krążeniowym, co stanowi jedną z głównych przyczyn pojawienia się tzw. „skórki pomarańczowej”.

Ponadto, cellulit może być wynikiem noszenia zbyt obcisłych ubrań, picia alkoholu oraz palenia papierosów. Niekiedy, skórka pomarańczowa powstaje także w wyniku nagromadzenia się czynników stresogennych.

Cellulit – leczenie
Choć cellulit nie jest chorobą i nie zagraża zdrowiu danej jednostki, to mało kto postanawia z nim żyć. Wszak, jest to defekt natury kosmetycznej, który ma ogromny wpływ na urodę. Pojawia się zwykle w okolicach ud, pośladków oraz brzucha.

Na całe szczęście, medycyna pozwala na przeprowadzenie skutecznych zabiegów eliminujących skórkę pomarańczową. W tym celu można wykorzystać jeden z czterech zabiegów oferowanych w gabinetach medycyny estetycznej, a mianowicie:

 • Peeling chemiczny
 • Cryolift
 • Mezoterapię igłową
 • Mikrodermabrazję

To jednak nie wszystko. Cellulitu z powodzeniem można się pozbyć realizując rozmaite domowe receptury, a konkretniej:

 • Peeling z fusów kawy
 • Naprzemienne prysznice
 • Maseczki z awokado
 • Peeling solno-oliwkowy
 • Masaże poprawiające krążenie

Ponadto, gotowe kosmetyki do redukcji cellulitu znajdziemy w aptekach. Maści i kremy wzbogacane są kwasem hialuronowym, kolagenem i elastyną, co pozwala ujędrnić i wyeliminować zdeformowaną tkankę podskórną.

Co to są rozstępy?

Nieprzyjemnym, nieestetycznym i wysoce niepożądanym defektem skórnym są rozstępy. To zmiana, która dotyka skórę i powstaje na skutek przerwania włókien kolagenowych. Jak je usunąć i zapobiegać ich występowaniu?

Kto spodziewa się pojawienia rozstępów?

Rozstępy stanowią charakterystyczny defekt, który bardzo często towarzyszy:

 • kobietom w ciąży
 • osobom ćwiczącym na siłownii
 • kobietom powiększającym piersi

Defekt ten może pojawiać się również w okresie dojrzewania i przekwitania, jako efekt zaburzeń hormonalnych doprowadzających do patologii w produkcji kolagenu.

Jak zapobiec temu defektowi?

Profilaktyka przeciw-rozstępom nie jest trudna. Odpowiednie procesy pozwalają nie tylko zminimalizować ilość wrzecionowatych pasm na skórze, ale także poprawić ogólny stan i kondycję skóry właściwej.

Przede wszystkim należy poprawić odżywianie skóry, zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Niezbędne jest skorzystanie ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety. Dodatkowo, należy korzystać z kosmetyków odżywiających, tj: z kolagenem, kwasem hialuronowym oraz elastyną.

Pragniemy przy tym zaznaczyć, że kobiety w ciąży powinny konsultować użytkowanie jakichkolwiek środków z lekarzem prowadzącym.

Jak usunąć rozstępy?

Wrzecionowate pasma na skórze nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Są jednak na tyle nieestetyczne, że ich usunięcie stanowi priorytet (dotyczy to głównie kobiet).

Medycyna oferuje kilka skutecznych rozwiązań. Do tych najczęściej stosowanych zaliczamy:

 • mezoterapię igłową
 • mikrodermabrazje
 • zabieg formułą cryolift
 • peeling chemiczny

Niestety, tego typu rozwiązania nie należą do najtańszych. Seria zabiegów, gwarantująca 100% skuteczność to koszt oscylujący w granicach 1000-2000 złotych.

Rozstępy można jednak usunąć także korzystając z kosmetyków. Dostępne są one bez recepty i kosztują zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. W przypadku tej metody nie ma jednak gwarancji skuteczności.

Kobiety w ciąży i karmiące, stosowanie jakiejkolwiek metody muszą konsultować z lekarzem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *