Jak pielęgnować włosy kręcone? Jak dbać o loki?

Posiadanie włosów kręconych wiąże się z koniecznością przeprowadzania zdecydowanie bardziej wymagających procesów. Wynika to z faktu, iż struktura włosa kręconego jest inna. Posiadaczki włosów kręconych bardzo często narzekają na suchość oraz łamliwość włosów kręconych. W dzisiejszej publikacji postaramy się krok po kroku przedstawić proces dbania o ten typ włosów.

Włosy kręcone – bolączka czy wielkie szczęście?

Szacuje się, że na świecie jest maksymalnie 10% kobiet, które mogą pochwalić się kręconymi włosami. Dla wielu Pań posiadanie pięknych loków to największe urodowe marzenie. Czy faktycznie posiadanie kręconych włosów to szczęście i przywilej?

Z całą pewnością z takowym postawieniem sprawy nie zgodzą się posiadaczki włosów kręcone. Loki to według nich spore utrapienie, gdyż wymagają ogromnego zaangażowania w ich pielęgnację.

Nie ma w tym nic dziwnego, włosy kręcone to przede wszystkim włosy z tendencją do puszenia się. Z reguły są suche i wymagają od kobiety zdecydowanie dłuższych i bardziej wymagających zabiegów higienicznych, pielęgnacyjnych i stylizacyjnych.

Niezbędne akcesoria – co będzie potrzebne do pielęgnacji włosów kręconych?

Do pielęgnacji włosów kręconych będziemy potrzebować:

 • suszarki z zimnym nawiewem (aby uniknąć efektu przesuszania się i nadmiernego puszenia)
 • grzebienia z szerokim rozstawem zębów
 • zestawu gumek do upinania włosów
 • specjalnych klamer do spinania włosów na noc (aby uniknąć napięć włosów)

Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów kręconych?

Wbrew pozorom dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów kręconych nie jest taki trudny. Przede wszystkim musimy wybierać szampony i odżywki dedykowane do włosów wrażliwych, łamliwych i z tendencją do przesuszania się.

Niezbędne będą także olejki. W tym przypadku ich dobór zależny jest również od barwy naszych loków. Polecamy jednak wybierać te naturalne.

Podstawowe zasady pielęgnacji włosów kręconych

 1. Częstotliwość mycia włosów – myj włosy niezbyt często, w zasadzie – im rzadziej jest to konieczne, tym lepiej.
 2. Forma mycia włosów – włosy myj pod prysznicem, głową ku dołowi – dzięki temu zapobiegniesz efektowi puszenia się włosów.
 3. Suszenie włosów – pozwalaj wyschnąć włosom. Unikaj suszenia.
 4. Prostownica – największy wróg włosów kręconych. Doprowadza do ich nadmiernego przesuszania i ogólnych zniszczeń. Unikaj stosowania tego urządzenia.
 5. Stylizatory chemiczne – korzystaj z nich od czasu do czasu. Nadmierne stosowanie skutkuje znacznym osłabieniem włosa.

W przypadku występowania problemu wypadania włosów – w pierwszej fazie stosuj naturalne metody. Jeśli one nie przyniosą skutku – skontaktuj się z trychologiem, celem zdiagnozowania przyczyny.

Mycie włosów kręconych

Mycie włosów to podstawowy zabieg higieniczny. W przypadku włosów kręconych zaleca się kąpiel włosów nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ilość sebum na włosach kręconych jest znacznie mniejsza. Im częściej będziemy je myć, tym bariera ochronna będzie mniejsza.

Co istotne, poleca się myć włosy tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu delikatnych szamponów (bez SLS).

Odżywianie, nawilżanie i olejowanie włosów kręconych

Odżywianie, nawilżanie i olejowanie włosów kręconych to zabiegi, których realizacja to obowiązek każdej kobiety posiadającej fale i loki. Wszak, włosy wymagają wsparcia od wewnętrz.

Warto stosować odżywki dedykowane włosom kręconym. Co więcej, zaleca sie realizację dodatkowych zabiegów, takich jak chociażby stosowanie maseczek, płukanek i wcierek. W szczególności, dla włosów kręconych rekomenduje się:

 • płukankę z suszu liści pokrzywy
 • wcierkę z kozieradki
 • maseczkę z drożdży

Stylizacja włosów kręconych

Specyfika włosów kręconych sprawia, że wiele osób nadużywa stosowania prostownic i innych środków chemicznych, których celem jest pozbycie się skrętu. Pragniemy przy tym zauważyć, że tego typu zabiegi negatywnie wpływają na ogólną kondycję włosów, dlatego też – bezwzględnie sugerujemy ograniczyć powyższe zabiegi do absolutnego minimum.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *