Jak się pozbyć trądziku młodzieńczego? Co robić?

Trądzik to nieodłączny towarzysz dojrzewania. Poprawna diagnostyka i leczenie jest o tyle ważne, że skutki trądziku w postaci blizn mogą pozostać na całe życie. Im szybciej podejmiemy kroki pozwalające pozbyć się tego nieestetycznego problemu, tym nasza skóra będzie w lepszej kondycji po kuracji.

Przyczyny występowania trądziku młodzieńczego

Główną przyczyną występowania trądziku młodzieńczego jest zachwianie gospodarki hormonalnej. W przypadku mężczyzn odpowiedzialne są androgeny, które wpływają na gruczoły łojowe. Zaś u kobiet występowanie trądziku jest ściśle związane z poziomem estrogenów.

Ponadto, trądzik wystąpić może spowodów uszkodzeń mechanicznych skóry, reakcji alergicznej, niewłaściwej higieny skóry. Dodatkowo, na występowanie trądziku mogłą wpływać przyjmowane lekarstwa.

Trądzik młodzieńczy – jak się pozbyć?

Pytanie postawione w tytule tego akapitu każdego dnia zadaje sobie tysiące nastolatków. Problem ten może mieć wpływ na kondycję psychiczną, tudzież – obniżenie własnej oceny i brak pewności siebie.

Proces leczenia trądziku uwarunkowany jest przez stopień zaawansowania oraz jego rodzaj. W przypadku trądziku zaskórnikowego pacjent poddawany jest tylko leczeniu zewnętrznemu (jest ono wystarczające). Z kolei trądzik grudkowy leczony jest także od wewnątrz, poprzez antybiotyki. Zaś trądzik ropowiczy wspomaga się dodatkowo izotretynoiną.

Warto pamiętać, że na trądzik pośrednio wpływa pożywienie, które dostarczamy do organizmu. Zdrowa, zbilansowana dieta może wpłynąć na czas leczenia.

Trądzik młodzieńczy do jakiego lekarza?

Diagnostyka trądziku powinna być realizowana przez dermatologa. Specjalista potrafi dobrać leki pozwalające zminimalizować czas leczenia.

Warto zauważyć, że leczenie zaawansowanego trądziku opiera się głównie na lekach dostępnych tylko za okazaniem recepty. Oczywiście można skorzystać z alternatyw bez recepty, aczkolwiek ich działanie nie jest tak silne.

Jak pielęgnować twarz, aby uniknąć trądziku?

Nie musisz korzystać z usług medycyny estetycznej, by zadbać o swoją twarz. Skuteczne zabiegi można przeprowadzić również w domu – stosując rozmaite receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Poznaj pięć najlepszych sposobów na zachowanie pięknej, delikatnej cery. Dowiedz się jak odbudować i odżywić skórę nie wydając przy tym zbyt dużych pieniędzy.

Maseczka drożdżowa na twarz

Działanie: wygładzające, odżywiające, odbudowywujące, przeciwtrądzikowe

Drożdże w ilości 100g należy wymieszać z ciepłym mlekiem (nie gorącym!), dodać kilka kropel olejku rycynowego. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 15 minut.

Maseczka miodowa

Działanie: wygładzające, antybakteryjne, antyzapalne

Miód stanowi składnik wielu kosmetyków do twarzy. Pełni rolę odżywcze i antybakteryjne. Stosowany jest również w leczeniu trądziku. Wystarczy delikatnymi, kolistymi ruchami rozprowadzać miód po twarzy przez około 8-10 minut.

Peeling kawowy

Działanie: wygładzające, odżywiające, nawilżające

Wymieszaj fusy ze świeżo zmielonej kawy czarnej. Następnie dodaj około 100 ml oliwy z oliwek. Peeling stosuj przez kilka-kilkanaście minut. Nie doprowadzaj do ścierania mechanicznego.

Peeling z sody

Działanie: wygładzające, wybielające, odżywiające, antybakteryjne

Wymieszaj sodę oczyszczoną z olejkiem kokosowym, a następnie rozprowadzaj po skórze twarzy nie krócej niż 10 minut. Tak przygotowany peeling rozjaśni Twoją cerę i usunie wszelkie znajdujące się zanieczyszczenia.

Zapobiegaj

Łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Dlatego też unikaj słońca, rzuć palenie, ogranicz przyjmowanie cukrów prostych, unikaj stresu. Jeśli zastosujesz się do tych rad, to z całą pewnością Twoja skóra nie będzie narażona na tak dużą ilość czynników niszczących. Oczywiście odpowiednie zapobieganie musi iść w parze z odpowiednią pielęgnacją.

A Ty droga czytelniczko, jakie masz metody na skuteczną pielęgnację twarzy? Stosujesz domowe receptury czy preferujesz wizyty w gabinetach medycyny estetyczno-kosmetycznej?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *