Pielęgnacja włosów rudych. Jak dbać o włosy rude (po farbowaniu)?

Pielęgnacja każdego koloru włosów powinna przebiegać inaczej. Wszak, włosy o określonych kolorze mają swoją specyfikę, a co za tym idzie – potrzebują dedykowanej pielęgnacji. Nie inaczej jest w przypadku włosów rudych o które dbanie nie należy do rzeczy najłatwiejszych.

Kolor rudy wyróżnia się z tłumów. Naturalne „marchewkowe” odcienie są zatem podatne na uwagę innych, dlatego też warto zadbać o to, by odpowiednio się prezentowały. Jak to zrobić? Jak pielęgnować włosy rude?

Kolor rudy, czyli kilka słów wprowadzenia

O odcieni naszych włosów decydują dwa pigmenty: eumelanina i feomelanina. Im większa zawartość feomelaniny tym odcień rudości jest bardziej wyraźny.

Feomelanina jest jednak pigmentem, który niezwykle szybko ulega rozkładowi pod naporem promieniowania UV. W praktyce oznacza to, że korzystanie z solarium lub nadmierna ekspozycja włosów na słońce kończy się wypłowieniem rudości. Dotyczy to zarówno włosów farbowanych, jak i naturalnych.

Jak pielęgnować włosy rude?

Unikaj chlorowanej wody
Chlor to związek, który negatywnie odbija się na odcieniu rudości, ogranicza jego blask i może wpływać na strukturę włosa.

Korzystaj tylko z dedykowanych produktów
Gama produktów: szamponów, odżywek, maseczek i olejów dla kobiet z rudymi jest nieco mniejsza, aniżeli ma to miejsce w przypadku blondynek czy brunetek, jednakże warto wybierać te dedykowane – nawet kosztem zdecydowanie wyższej ceny.

Korzystaj z henny
Henna to substancja, która doskonale wpływa na kolor i blask rudych włosów – nie wahaj się i używaj jej do codziennej pielęgnacji.

Odżywiaj włosy także od wewnątrz
Suplementacja kompleksów minerałowo-witaminowych to świetny pomysł. Warto również wykorzystać biotynę, która wzmocni włosy.

Ogranicz stylizatory chemiczne
Pianki, żele, brylantyna czy lakiery mają destrukcyjny wpływ na strukturę włosa. Ogranicz wykorzystanie tych środków do absolutnego minimum.

Ogranicz stylizatory mechaniczne
Lokówki, suszarki z gorącym nawiewem, prostownice – to urządzenia, które negatywnie odbijają się na kondycji włosów.

Włosy rude farbowane (na blond) – czy pielęgnacja wygląda tak samo?

Naturalny rudy kolor nie zawsze jest akceptowany przez kobiety. W salonach fryzjerskich niezwykle często spotkać się można z ochotą na zmianę tego koloru. Co ciekawe, Panie preferują farbowanie włosów rudych na kolor blond.

Włosy rude po farbowaniu na blond

Włosy w odcieniach rudego po przefarbowaniu na blond bardzo często są bardzo zniszczone. Wymagają odpowiednich procesów pielęgnacyjnych, by wróciły do odpowiedniej kondycji. Zniszczenia są widoczne gołym okiem – włosy są przesuszone, łamliwe i kruche. Bardzo często łatwo się „puszą”, a ich stylizacja jest zabiegiem niezwykle trudnym.

Zasady pielęgnacji włosów po farbowaniu na kolor blond

Przede wszystkim Twoja kosmetyczka musi przejść małą metamorfozę. Szampony, odżywki, olejki i maski muszą być dedykowane włosom blond (po farbowaniu). Inne mogą doprowadzać do występowania przebarwień.

Mycie włosów blond powinno być realizowane przy wykorzystaniu szamponów delikatnych (bez SLS i innych detergentów) o niebieskiej, bądź fioletowej barwie (dodatkowo ochładzają kolor).

Odżywianie włosów musi zachodzić zarówno od wewnątrz (dieta i suplementacja), jak i zewnątrz (maseczki, odżywki do włosów itd.).

Olejowanie włosów powinno być realizowane 2-3 razy w miesiącu. Pamiętaj jednak by wykorzystywać tylko i wyłącznie naturalne olejki.

Zwracaj jeszcze większą uwagę na swoje włosy

Włosy rude nie są tak absorbujące jak włosy blond. Według wielu, to właśnie włosy rozjaśniane wymagają największej ilości czasu spędzonych na pielęgnacji. Co więcej – konieczna jest również odpowiednia profilaktyka przed ewentualną dalszą degradacją włosa.

Panie muszą zadbać przede wszystkim o to, by zredukować ilość wykorzystywanych kosmetyków do stylizacji włosów. Zatem, pianki, lakiery i inne tego typu produkty muszą pójść w odstawkę, przynajmniej do czasu powrotu struktury włosa do optymalnej kondycji.

Zrezygnować należy również z urządzeń bazujących na wysokiej temperaturze. Powodują one przesuszenie włosa, co ma wpływ na jego zdrowie oraz wygląd.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *