Rozstępy od siłowni – jak zapobiegać i usuwać?

Budujesz masę mięśniową, wzrosty są świetne, ale pojawił się skutek uboczny w postaci rozstępów? Dowiedz się jak zapobiegać, pielęgnować skórę oraz usunąć powstałe rozstępy.

Rozstępy to defekt skórny, który wygląda bardzo nieestetycznie. Główną przyczyną jest gwałtowny wzrost wagi, co powoduje zbyt duże napięcie włókien kolagenu. Pękające włókna kolagenowe, bezpośrednio wpływają na powstawanie brzydkich, czerwonych lub różowych śladów na naszej skórze.

Profilaktyka i pielęgnacja, czyli jak zapobiegać rozstępom

Szczególnie podatne na rozstępy są osoby, które mają tendencję do tycia, kobiety w ciąży i właśnie – osoby ćwiczące. Jeśli należysz do jednej z tych grup, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Wszak, zdecydowanie łatwiej zapobiegać rozstępom, aniżeli je usuwać.

Aby zapobiec występowaniu rozstępów należy przede wszystkim odżywiać skórę zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Minerały i witaminy muszą być suplementowane systematycznie, co poprawi ogólną kondycję skóry. Bezpośrednio na miejsca narażone na występowanie rozstępów (brzuch, plecy, uda, pośladki) należy nakładać specjalny krem na rozstępy, którego celem jest odżywienie. Takie preparaty wzbogacane są kolagenem.

W przypadku kobiet w ciąży – przed stosowaniem należy skontaktować się z lekarzem. Niektóre preparaty mogą być niezalecane dla ciężarnych.

Rozstępy na siłownii – przyczyny

Kolagenowe włókna mogą nie wytrzymać napięć skóry, które wywoływane są przez szybki wzrost i objętość masy ciała. Dlatego też rozstępy pojawiają się również przy nadwadze, ciąży i innych stanach w których skóra ulega nienaturalnym naprężeniom.

Jak zapobiegać rozstępom na siłownii?

Budując masę mięśniową musimy zadbać by skóra wokół partii mięśniowych, które podlegają największym wzrostom (uda, plecy, bicepsy) została odpowiednio odżywiona. Nawilżanie kremami odżywiającomi z kolagenem stanowi najpopularniejszą formę profilaktycznych działań. Można stosować preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Usuwanie rozstępów

Jeśli rozstępy mimo wszystko pojawiły się na Twoim ciele, to nadal możesz z powodzeniem je usunąć. Dzisiejsza medycyna oferuje wiele form usuwania rozstępów. Do najskuteczniejszych zalicza się zabiegi oferowane przez salony kosmetyczno-medyczne. Zabiegi takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia, cryolift czy peeling chemiczny pozwalają całkowicie usunąć rozstępy. Niestety cena takiego zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych, a czasem trzeba wykonać serię kilku, by uzyskać zadowalające rezultaty.

Alternatywą, która niestety nie gwarantuje tak dobrych rezultatów są maści i kremy na rozstępy. Odżywiające, wzmacniające, tuszujące i wybarwiające substancje są skuteczne głównie w pierwszych fazach rozstępów. Im później rozpoczniesz leczenie, tym mniejsza szansa na uzyskanie dobrych rezultatów.


Reasumując, kiedy rozstępy już się pojawią można je usunąć korzystając z kilku metod. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

Maści i kremy

Kremy i maści na rozstępy to najpopularniejszy sposób walki z rozstępami. Regularne stosowanie tego typu preparatów można znacząco przyczynić się do objętości rozstępu. Ponadto, niektóre z nich sprawiają, że ubarwienie pęknięć będzie zbliżone do naturalnego kolorytu skóry.

Domowe sposoby

Bardzo często rozstępy leczone są przy wykorzystaniu domowych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenia. Wszak, wcześniej medycyna nie oferowała zbyt wiele w tym zakresie, dlatego też jedyną możliwością walki z rozstępami było stosowanie maseczek domowej roboty.

Zabiegi medycyny estetycznej

Najlepsze rezultaty w usuwaniu rozstępów gwarantują kosztowne zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną tj: mezoterapia, mikrodermabrazja, cryolift, peelingi chemiczne oraz laseroterapia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *