Trądzik – przyczyny, leczenie, zapobieganie. Jak się pozbyć?

Bez wątpienia trądzik stanowi przypadłość wyjątkowo nieestetyczną. Kiedy pojawia się na twarzy, może być powodem bardzo silnych kompleksów. Mało tego, niekiedy potrafi wprawić nawet w depresję. Trądzik to przypadłość, która zwykle pojawia się w wieku dojrzewania. Szacuje się, że co drugi nastolatek ma problemy z grudkami, krostami i zaskórnikami pojawiającymi się w okolicach twarzy.

Trądzik – przyczyny

O przyczynach występowania trądziku można powiedzieć wiele. Jedno jest pewne – profilaktyka jest znacznie łatwiejsza, aniżeli leczenie. Dlatego też, zachęcamy do zapoznania się z najpopularniejszymi przyczynami, celem wyeliminowania.

 • Zaburzenia hormonalne – pryszcze pojawiąją się zawsze wtedy, gdy dochodzi do rozstrojenia gospodarki horomonalnej, tj. w okresie dojrzewania, menopauzy czy ciąży. Zmiany hormonalne mogą wywoływać zarówno mocny trądzik, jak i wystąpienie pojedynczych wyprysków.
 • Nawyki żywieniowe – to w jaki sposób się odżywiamy ma ogromny wpływ na naszą skórę. Szczególnie nieprzychylne okazują się ostre przyprawy, słodycze (cukry proste) oraz tłuste, niezdrowe pożywienie (np. Fast-foody).
 • Nieodpowiednia higiena – zbyt rzadkie mycie twarzy lub zły dobór kosmetyków wpływa na ilość zanieczyszczeń znajdujących się na skórze. Takie warunki są idealne dla wzrostu pryszczów.
 • Używki – alkohol, papierosy i narkotyki to nie są sprzymierzeńcy zdrowej skóry. Osłabiają, powodują, że staje się ona mniej odporna. Kondycja skóry zostaje poważnie naruszona, co sprawia, że warunki do wzrostu pryszczy są bardzo dobre.
 • Zanieczyszczony organizm – brak regulernej detoksacji organizmu – wątroby, nerek i jelit może doprowadzić do występowania pryszczy. Zazwyczaj pojawiąją się one na twarzy (czoła, podbrudek i policzki).
 • Urazy mechaniczne – skóra podrażniona, uszkodzona może mieć tendencję do tworzenia stanów zapalnych, które z kolei stanowią świetne warunki do rozwoju pryszczy i powstawania trądziku.
 • Zażywane leki – bardzo często przy leczeniu (szczególnie hormonalnym) może dochodzić do występowania pryszczy.

Jak widać przyczyn występowania wyprysków jest sporo. Warto jednak pamiętać, że często niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Wszak, nie zawsze jesteśmy w stanie sprecyzować co wpływa na trądzik w danym przypadku, a co za tym idzie – zapobiec występowaniu.

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik to przypadłość, którą z powodzeniem można wyeliminować. Niestety leczenie zwykle jest czasochłonne i mocno absorbujące. W leczeniu tej przypadłości powszechne zastosowanie znajdują środki farmakologiczne do stosowania miejscowego i doustnego. Wykorzystuje się między innymi:

 • Preparaty o działaniu wysuszającym naskórek

 • Preparaty o działaniu przeciwzapalnym

 • Preparaty o działaniu antybakteryjnym

 • Antybiotyki

 • Retinoidy

 • Leki hormonalne

 • Suplementy diety

Spośród naturalnych rozwiązań, zdecydowanie najlepsze recenzje zbierają tabletki Nonacne, o których szerzej przeczytać można tutaj: https://dbamozdrowie.org/nonacne/.

Trądzik – czy można zapobiec tej dolegliwości?

Utarło się, że trądziku można się spodziewać. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że tej dolegliwości można w pełni zapobiec. Prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne (profilaktyczne) pozwalają zadbać o to, by skóra była odporna na wszelakiego rodzaju defekty. Owszem, mogą pojawiać się pojedyncze wypryski, ale nie będą one stanowiły większego zagrożenia. Profilaktyka przeciw-trądzikowi polega głównie na odpowiedniej pielęgnacji (dobór kosmetyków odpowiedni dla danego genotypu skóry, mycie skóry twarzy do dwóch razy na dobę) oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia (dieta, brak używek, aktywność fizyczna, relaks).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *