Wypadanie włosów, a łysienie: przyczyny, objawy i eliminacja problemu

Każdego dnia, przeciętna jednostka traci około 100 włosów. W tym samym czasie zachodzi także wzrost nowych włosów. Dlatego też, szczotka pełna włosów po wyczesaniu nie musi być powodem do niepokoju.


Co innego, gdy ilość wypadających włosów nagle wzrasta, a na naszej głowie widać przerzedzenia. Wówczas reagować należy niezwłocznie reagować i realizować plan pielęgnacyjny, który pozwoli zahamować wypadanie włosów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów to proces, który może pojawić się u osób w każdym wieku. Nie zawsze stanowi chorobę. Zdecydowanie częściej spotykamy się z tymczasowym wypadaniem włosów, aniżeli łysieniem w rozumieniu choroby.

Nadmierne wypadanie włosów może być wywołane przez:

 • złą dietę
 • nieodpowiedni dobór kosmetyków
 • nadmierne naprężenia skóry
 • nadmierną ekspozycję na słońce
 • zbyt częste wykorzystywanie urządzeń bazujących na wysokiej temperaturze
 • brak aktywności fizycznej
 • niedobory minerałów i witamin

Wypadanie włosów – jak walczyć?

Przede wszystkim, pierwszym zadaniem jest wyelimonowanie przyczyny występowania problemu. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, bogate w minerały i witaminy to absolutny priorytet. Do tego należy dołączyć zmianę kosmetyków dedykowanych do wypadających, osłabionych włosów. Pielęgnację można wspomagać domowymi maseczkami z jajek, czarnej rzodkwi, drożdży i miodu – to bardzo skuteczne rozwiązania odżywiające włosy i stymulujące wzrost.

Ponadto, warto pamiętać by do stylizacji włosów nie używać chemicznych substancji oraz prostownicy, lokówki i suszarek z gorącym nawiewem. Wszak, mogą przyczyniać się do gorszej kondycji włosa i jego nadmiernego przesuszania się.

Istotnym elementem jest również zadbać, by upięcia były luźne. Im mniejsze naprężenie, tym lepiej dla włosa. To samo tyczy się upinania włosów do snu. Delikatny koczek będzie lepszy niż rozpuszczone włosy, gdyż będzie zapobiegał niepotrzebnemu uciskowi.

Pamiętać należy również o ochronie przed warunkami atmosferycznymi – słońcem, silnym wiatrem, mrozem oraz kwaśnymi deszczami.

Łysienie androgenowe – najpopularniejszy typ łysienia

Łysienie androgenowe to choroba skóry głowy, która objawia się poprzez wypadanie włosów. Ten typ łysienia stanowi ponad 90% wszystkich przypadków nadmiernego wypadania włosów. Powszechnie, łysienie androgenowe określane jest mianem łysienia typu męskiego, gdyż w zdecydowanej większości dotyka mężczyzn.

Łysienie androgenowe – przyczyny występowania

Przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na dihydrotestosteron, czyli związek stanowiący pochodną testosteronu. Jest to przypadłość dziedziczna, której leczenie na ten moment jest praktycznie niemożliwe.

Do nadmiernego wypadania włosów przyczyniać się może również:

Niewłaściwa dieta – złe nawyki żywieniowe mogą osłabić skórę głowy i powodować zmiany w strukturze włosa, które doprowadzają do jego degradacji.

Korzystanie ze zbyt silnych detergentów – wybór kosmetyków ma ogromny wpływ na skórę głowy oraz włosy. Należy wybierać preparaty dostosowane do genotypu skóry i wrażliwości włosa.

Palenie papierosów, alkohol – używki również mogą przyczyniać się do wypadania włosów, przerzedzeń. Dodatkowo mogą być źródłem innych problemów, takich jak np. Łupież.

Leczenie hormonalne – na łysienie wpływ może mieć również zaburzenie równowagi hormonalnej.

Łysienie androgenowe – objawy

Pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się już u nastolatków. Początkowo następuje cofniecie linii włosa. Wraz z upływającym czasem pojawiają sie charakterystyczne zakola, a następnie włosy wypadają na czubku głowy, tworząc tzw. gniazdo. Dodatkowo, włosy mogą ulec przerzedzeniu na całej głowie.

Łysienie androgenowe – leczenie

Leczenie łysienia androgenowego jest procesem niezwykle trudnym, który nie daje gwarancji skuteczności. Obecna medycyna oferuje kilka rozwiązań, najpopularniejsze z nich to:

 • leki z minoxidilem
 • leki z estradiolem
 • przeszczep włosów
 • leki z finasterydem
 • terapię magnetyczną
 • laseroterapię NTL

Ponadto, przy leczeniu zaleca się zmianę trybu życia na zdrowszy (stosowanie diety, wzmożenie aktywności fizycznej) oraz stosowanie preparatów kosmetycznych o charakterze odżywczym. Powszechnie wykorzystuje się również suplementy na wypadanie włosów. Wśród propozycji dla Panów, najpopularniejszym rozwiązaniem zdaje sie być Profolan, zaś w przypadku Pań – tabletki Locerin.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *